ЦЕРН започва опити с ускорителя

ЦЕРН започва опити с ускорителя

Европейският Център за ядрени изследвания (ЦЕРН) започва на 30 март първите опити за осъществяване на сблъсъци на ускорителя LHC при енергия в системата на център на масите 7 TeV. Очаква се експериментите да отговорят на някои от най-фундаменталните въпроси, свързани със структурата на материята и пространство–времето и да дадат информация за процесите, протичали в най-ранните етапи от развитието на Вселената.

От центъра съобщиха, че на ускорителя LHC ще набират данни едновременно четири експериментални комплекса, като два от тях ATLAS и CMS (Компактен мюонен соленоид) са общоцелеви експерименти, планирани да провеждат възможно най-широк спектър от изследвания. Другите два са специализирани за изучаване на ново състояние на материята – кварк-глуонна плазма (ALICE) и физиката на красивите кварки (LHCB).

Учени от Софийския университет и БАН участват в подготовката и провеждането на научната програма за изследвания на ускорителя LHC от самото начало на проекта. Те имат съществен принос в проектирането, изграждането и експлоатацията на експерименталния комплекс CMS. Във Физическия факултет на Софийския университет е оборудван CMS център, който дава възможност на българските специалисти да участват в работата и контрола на експеримента CMS от София.

На 30 март този център ще бъде отворен за достъп на представители на българските медии. От него в реално време ще може да се следи работата на ускорителя LHC и експеримента CMS, ще бъде осъществена видеоконферентна връзка с центъра за управление на експеримента CMS в ЦЕРН, както и с центъра за експресен анализ на данните в Женева. Началото на опитите ще започне след 10.00 часа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ