Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Философът Александра Плакиас предлага 5 стратегии, които ще ви помогнат да се справите с достойнство в неудобни ситуации
По време на празниците има много възможности да попаднете в неудобна ситуация. Политическите дискусии около семейната трапеза, разбира се, носят най-голям потенциал за това. Но във всеки случай, когато мненията се разминават, когато отчуждението е причина за дълготрайна разправия или когато поведението става неподходящо, възниква неловкост.
Неловкостта е онова, което се случва в общуването с хора, когато изведнъж се озовете без сценарий, по който да действате. Може би ситуацията е нова или ви е изненадала. Възможно е да не знаете какво се очаква от вас или да не сте сигурни в ролята си в социалния спектакъл. Неловкостта се състои от усещане за притеснение, несигурност и дискомфорт.
Като философ, изучаващ психологията на морала, аз се заинтересувах от неловкостта, защото исках да разбера как социалният дискомфорт възпрепятства хората да обсъждат сложни теми и да водят сериозни разговори. Изглежда, че неловкостта възпира хората, дори когато техните морални ценности им подсказват, че трябва да се изкажат. Но неловкостта има и положителна роля: когато възниква, това означава, че трябва да се обърне внимание на области, където социалните норми липсват или са остарели.
Хората често обвиняват себе си, когато попаднат в неудобна ситуация. Но в действителност това е колективен провал: неловки са не хората, а ситуациите. Те стават такива, защото нямате достатъчно ресурси, за да се ориентирате в сложния социален контекст.
Неловкостта често се бърка със смущението, но тези две понятия имат съществени различия, както и начините за справяне с тях. Смущението е реакция на личен неуспех или грешка, и правилната реакция е да я признаете, да се поправите и да продължите напред. От друга страна, неловкостта възниква поради липса на социални ориентири и затова може да се опитате да я предвидите и предотвратите, или да реагирате на нея, като разработите по-ясни социални сценарии, които ще помогнат на вас и на другите да се ориентират в подобни ситуации в бъдеще.
След като проучих и написах цяла книга за неловкостта, стигнах до извода, че тя не може, а и не трябва, да бъде напълно избегната. Но има няколко стратегии, които могат да се използват, за да се намали неловкостта и да се справите с нея, когато тя все пак възникне.
1. Вашата цел и роля
Неопределеността е източник на неловкост. Преди да влезете в потенциално неловко или спорно взаимодействие, попитайте себе си: какво искам да постигна с това?
Когато ясно разбирате целите на взаимодействието, не само се справяте по-добре със своята роля, но и изпращате ясни сигнали към другите, помагайки им да изпълнят своите роли в развиващия се социален спектакъл.
Затова, ако тръпнете в очакване, че ще стане неловко, когато вашият чичо започне с ежегодната си тирада за политика, помислете какъв искате да бъде резултатът. Искате ли да го убедите, че греши? Вероятно това няма да се случи. Искате ли останалите членове на семейството да се чувстват по-малко притеснени? Искате ли вашите собствени възгледи да бъдат чути?
Не твърдя, че с тази предпазливост всичко ще мине гладко или че ничии чувства няма да бъдат засегнати. Но това ще ви помогне да се чувствате по-уверени и да се движите към желания резултат.
2. В неловката ситуация няма „аз“
Неловките ситуации водят до съсредоточаване върху себе си. Това не само не е необходимо, но и е контрапродуктивно. Когато се съсредоточите върху себе си, пропускате да забележите околните и сигналите, които те ви изпращат – а именно те могат да ви предложат изход от неловката ситуация. Затова се уверете, че обръщате внимание на другите участници в драмата, а не само на собствения си дискомфорт.
3. Планирайте, координирайте и бъдете конкретни
Хората планират много в други аспекти на живота си, но често очакват, че общуването ще протече гладко без особени усилия. Подобно на ваканция или поход в гората, понякога разговорите минават по-добре, когато подхождате към тях с план. Дръжте под ръка няколко основни теми или въпроси.
И не е необходимо да се справяте сами. Ако се притеснявате да засегнете деликатни теми или да разговаряте с особено труден гост, потърсете съвет от приятел или роднина.
Ако ви предстои среща с човек, с когото отношенията ви са обтегнати – например, член на семейството или стар приятел, с когото сте в конфликт – опитайте се да се подготвите предварително. Имейл или съобщение могат да дадат на хората възможност да обмислят своите реакции, без да се чувстват притиснати.
Ако гостите не се познават помежду си, е полезно да планирате някаква обща дейност. Не е необходимо това да е нещо специално, като настолна игра. Просто дайте на гостите няколко задачи, които биха могли да избегнат неловкото стоене встрани: например, помолете ги да разбъркат дресинга за салатата или да подредят вилиците на масата.
4. Смехът разсейва напрежението
Ако въпреки всички усилия неловкостта все пак се появи, предложете на хората изход от ситуацията. Не е задължително да бъде нещо значително: малка шега, тема за непринуден разговор или дори (и само ако ситуацията стане съвсем безнадеждна) почукване с лъжица по масата, за да нарушите тишината.
5. Помислете за алтернативи
Тези стратегии могат да ви помогнат да избегнете неловкостта. Но си струва да помислите дали това наистина е необходимо. Неловкостта е резултат от социална несигурност, която забавя развитието на събитията и пречи да се чувствате уверени.
Неловкостта потиска други емоции. Откритото изразяване на мнение може да донесе облекчение, но също така може да доведе до гняв, тъга и други чувства, които е по-добре да запазите за друг случай.
Затова, ако се чувствате неловко, си струва да се огледате наоколо, за да разберете каква роля играе тази неловкост и какво би могло да заеме нейното място, ако тя изчезне.
Източник: The Conversation
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.